Skip to main content

Vianoce a vianočné pozdravy

Ako sa stali Vianoce štastnými a veselými?

Každý z nás si chladné zimné obdobie spája s vianočným obdobím, kedy spoza okien všetkých domácností presvitajú žiary vyzdobených vianočných stromčekov, ľudia spomalia a trávia inokedy čas zahrnutý pracovnými povinosťami v kruhu rodiny a blízkych. Ale ako vznikol sviatok, počas ktorého každý národ spája svoje zvyky a tradíciu? Prečo ich oslavujeme? Aký majú Vianoce význam?

Pôvod Vianoc
Vianoce majú svoj pôvod ešte v období staroveku a spájajú sa s obdobím slnovratu, počas ktorého sprevádzali obrady zaznamenávajúce zdravie, šťastie alebo lásku. Oslavovali ich hlavne Peržania a Rimania. Vianoce boli totiž zavedené v 4. storočí po Kristovi ako náhrada namiesto pohanskej slávnosti zimného slnovratu, ktorý prebiehal v období okolo 22. decembra.
V súčasnosti však predstavujú najmä kresťanské sviatky narodenia Ježiša Krista, pod ktoré spadajú všetky dni od Štedrého večera, do nedele nasledujúcej po Troch kráľoch. Kresťania, ale rovnako aj ľudia bez viery na Slovensku i v mnohých ďalších svetových krajinách oslavujú Vianoce vzájomným obdarovavaním sa. Tento zvyk pochádza ešte zo 16. storočia. Mnohé krajiny majú aj ďalšie vianočné zvyky – vo Veľkej Británii si nádielku rozdávajú do veľkých ponožiek, vo Francúzsku do topánok a v Amerike si na rozbalenie darčekov musia počkať až do 25. decembra.

Symboly Vianoc
Neodmysliteľným symbolom sviatočného obdobia je stromček. Táto tradícia pochádza z Nemecka, aj napriek tomu, že ešte v 19. storočí bol len mestkou rekvizitou. Na vidieku sa objavil až v 20. storočí po 1. svetovej vojne. História prvého betlehemu sa datuje do 13. storočia, kedy živý betlehem postavil v talianskej jaskyni Umbria František z Assisi. Na Slovensku sa betlehemy začali objavovať až v 14. – 15. storočí. S postupom času sa menili aj zvyky, ľudia začali počas vianočných sviatkov chodiť na vianočné omše, vytvárali adventné vence, prekrajovali jabĺčko, pripravovali medové oblátky, hádzali orechy do kúta či nosili kaprie šupiny v peňaženkách. Väčšina zo spomínaných zvykov pretrváva dodnes.

Vianočné stromčeky a dekorácie na vianoce. Výroba a internetový predaj vianočných stromčekov, dekorácie, výzdoby, aranžmánov a ozdôb na vianoce. Celá SR. Veselé vianoce.

PREZRITE SI NAŠU PONUKU VIANOČNÝCH POZDRAVOV

Zvyky a tradície počas Vianoc v rôznych krajinách

Aj keď sú Vianoce výlučne kresťanský sviatok a často sa aj tak oslavujú, ľudia z celého sveta prijali toto sviatočné obdobie a pridali k tomu svoje vlastné tradície.

Jaskyniarske scény, Santa Claus a usmievaví snehuliaci stále kraľujú, ale ak sa budete dostatočne pozerať, v najslávnejší decembrový deň objavíte veľmi odlišné zábery. Toto sú najneobvyklejšie vianočné tradície na celom svete.

Zlý SANTA v Rakúsku

Britské deti dobre poznajú otca Vianoc, Santa Clausa alebo svätého Nicka, ale môžu sa považovať za šťastné, pretože nežijú v Rakúsku, kde sa údajne túlajú démonické stvorenie s názvom „Krampus“, zlý komplic svätého Mikuláša. Chodia ulicami a hľadajú zle vychované detí. V mesiaci december môžete očakávať hrôzostrašné maskované postavy a strašenie detí i dospelých strašnými žartmi.

Ak sa vám táto prázdninová tradícia páči, určite sa pozrite na každoročnú prehliadku Krampusu vo Viedni.

Nezabudnite si rezervovať letiskový transfer, aby vaše rakúske dobrodružstvo začalo bezproblémovo. Je tiež štatisticky dokázané, že je to najlepší spôsob, ako sa vyhnúť neporiadku spojeného s Krampusom.

Hromadné korčulovanie v Caracase

Vo venezuelskom hlavnom meste Caracas sa každý rok na Štedrý deň dopoludnia pobiehajú masy ľudí na kolieskových korčuliach. Tradícia je v súčasnosti tak zavedená, že mnohé mestské ulice sú v noci od 8:00 uzavreté, aby sa korčuliarsky zbor mohol bezpečne dostať do kostola. Hovorí sa dokonca, že deti budú spať s jednou šnúrkou z korčúľ zaviazanou okolo ich palca na nohe a s druhou korčuľou visiacou z okna, aby ich kamaráti mohli prebudiť priateľským ťahaním za šnúrku.

Mačka z Yule, Island

Jedna z najpodivnejších sviatočných tradícií, o ktorých sme počuli, pochádza z Islandu, kde sa údajne v čase Vianoc túla po zasneženej krajine obrovská mačka. Farmári tradične používali Yule Cat ako stimul pre svojich robotníkov – tí, ktorí tvrdo pracovali, dostanú novú sadu oblečenia, ale tí, ktorí to neurobili, tých by  zožrala obrovská mačkovitá šelma. Dnes je zvykom, že každý na Islande dostane na Vianoce nové oblečenie, aby sa vyhol nechutnému zániku.

Pavúčie siete na Vianoce, Ukrajina

Najpodivnejšia sviatočná tradícia Ukrajiny nie je vhodná pre arachnofóbov! Tam, kde by sme mali ozdoby, pozlátko a hviezdy, používajú Ukrajinci dekorácie, ktoré napodobňujú prirodzenú tvorbu pavučiniek trblietajúcich sa rosou.

Tradícia siaha do rozprávky o chudobnej vdove, ktorá si nemohla dovoliť ozdobiť stromček pre svoje deti. Legenda hovorí, že pavúky v dome sa zľutovali nad nešťastím rodiny a roztočili po celom strome nádherné siete, ktoré deti prebudili, keď ich našli na Štedré ráno. Aj pavučiny sú v ukrajinskej kultúre považované za šťastné.

KFC v Japonsku

V roku 1974 spustila americká reštaurácia s rýchlym občerstvením KFC v Japonsku slávnostnú marketingovú kampaň. Zdanlivo jednoduchý slogan „Kurisumasu ni wa kentakkii!“ (Kentucky na Vianoce!) Priniesol národnú tradíciu, ktorá sa darí dodnes. Napriek tomu, že Vianoce nie sú v Japonsku ani štátnymi sviatkami, rodiny z celej krajiny zamieria do svojho miestneho KFC na špeciálne štedrovečerné jedlo.

Zdroj: https://www.holidayextras.com/travel-blog/wanderlust/unusual-christmas-traditions.html