Skip to main content
Nezaradené

Sviatok Vianoc, ich oslava a tradície na Vianoce

By 6. októbra 2021No Comments
vianočné pozdravy
Vianoce sú jedným z najobľúbenejších a najvýznamnejších sviatkov patriacim ku kresťanskej kultúre v roku. Slávia sa od 24. do 26. Decembra bez ohľadu na to či je človek veriaci, alebo nie ako sviatky pokoja a mieru. Výrazy ako Kračún, Hody, Narodenie, koleda sú ekvivalentom slova Vianoce a používajú sa na Slovensku.

Hodnoty Vianoc a duch Vianoc

Neoddeliteľnou súčasťou Vianoc sú vianočné koledy, jedlá, zvyky a ľudové tradície. Ľudia si zdobia domov vianočným stromčekom, adventným vencom, ihličnatými vetvičkami, imelom a inou výzdobou. V kostoloch či na rôznych miestach sa stavajú jasličky, ktoré pripomínajú príchod Jezuliatka na tento svet. Zvyk vzájomného obdarúvania sa u protestantov na Vianoce je doložený od 16. storočia.

V prípade kresťanských rodín bol dňom rozdávania darčekov sviatok sv. Mikuláša. Vianočné hodnoty sú viac ako len obdarovávanie, ľudia prejavujú súcit a pomáhajú si navzájom, konajú sa rôzne chartitatívne akcie, viac sa zamýšľajú nad svojím duševným životom, sprevádza ich nádej a viera a vyhľadávajú blízkosť a rodinu.

Zvyky a tradície na Vianoce

Neoddeliteľnou súčasťou zvykov u nás je zdobenie stromčeka, prestieranie vianočného stola, zapaľovanie sviečok, v prípade niektorých rodín čítanie z Bibline, ďalej navštevovanie sa po 1. Sviatku vianočnom. Pred prípravou slávnostnej večere môžu rodiny tráviť Štedrý deň aj na prechádzke, návštevou miest pre nich významných, športovou aktivitou, menej nezvyčajná nie je ani návšteva obchodov na poslednú chvíľu.

Pred samotnou večerou býva zvykom sa dôkladne poumývať a prezliecť do slávnostného oblečenia. Nielen členovia domácnosti, ale aj ostatní členovia rodiny, ktorý bývajú oddelene, stolujú v tento deň spoločne.

Zvyky počas Vianoc

Generácie sa stretávajú a dodržiavajú zvyky v podobe uložených peňazí pod obrusom či tanierom, gazdiná rozdá šupiny z kapra. Na stoloch sa nachádzajú vianočné oblátky, med, cesnak, misa s ovocím, podnos so zákuskami, fľaše s nápojmi, chlieb, v niektorých rodinách aj biblia alebo ruženec, pohár so svätenou vodou a ihličnatou vetvičkou, na pozadí hrajú vianočné koledy, alebo obľúbená rozprávka.

Po západe slnka, okolo piatej, šiestej hodiny, zväčša začína Štedrá večera, rodina sa môže na začiatku pomodliť alebo predniesť malý príhovor a poďakovanie. Na stole sa obvykle nachádza zemiakový šalát, oblátky, kapustnica, kapor alebo iná ryba, orechy, rezeň, šošovicová polievka, rybacia polievka, opekance, tiež nazývané ako pupáky, bobaľky či bobáky sladké a slané pečivo, domáce a exotické ovocie, med a cesnak.

Po večeri sa rozžiaria radosťou všetky deti, pretože prišiel čas na rozbaľovanie darčekov.

Prvý sviatok vianočný

Po štedrom dni prichádza Prvý sviatok vianočný, nazývaný aj Božie narodenie, kedy je zvykom návšteva medzi príbuznými a návšteva bohoslužieb v predpoludňjších hodinách veriacimi.

Druhý sviatok vianočný

Druhým sviatkom vianočným, deň Štefana sa okrem návštev príbuzných a bohoslužieb organizujú spoločenské zábavy osláv menín Štefana, tanečné párty a diskotéky.

Na Vianociach je najkrajšie, že vo svete neexistuje jedna správna a pravdivá interpretácia Vianoc, zvyky a tradície sa líšia od krajiny ku krajine, ba dokonca od domu k domu aj v rámci Európy.

Tradície na Vianoce v rôznych kútoch sveta

V strednej a južnej Afrike domáci ozdobujú palmy, rodina sa navštevuje, oslavuje sa narodenie Ježiša Krista, spieva sa, navštevuje kostol a nie všetci sa obdarúvajú darčekmi. V južnej Afrike oslavujú domáci sviatky aj na plážach, môžete ich nájsť v typických papierových klobúkoch, ako tam grilujú, jedia koláče, morku a christmas puding.

V južnej Amerike sa ozdobujú umelé stromčeky pestrofarebnými a rozmanitejšími ozdobami v porovnaní so Slovenskom. Na prvom mieste je na Štedrý večer rodina, príbuzný spolu so susedmi jedia a venujú sa tancu a očakávajú polnoc, kedy sa objaví Ježiško v jasličkách, ktoré môžu byť umiestnené pod stromčekom.

Tí, čo v Ázii oslavujú Vianoce aj keď počet kresťanov nedosahuje počet vysoké číslo, v závislosti od lokálnych znakov a kultúry danej krajiny, zdobia domy, stromčeky, obdaruvávajú sa, pripravujú dobré jedlo a navštevujú blízkych.

Vianoce v Afrike

Rovnako ako v južnej Afrike, môže byť oslava Vianoc spätá s plážami, kde sa Santa Claus vozí na surfe alebo záchranárskej lodi a rozdáva deťom darčeky. Austrálčania chodia na výlety do prírdy, alebo zostanú doma, kúpu sa v bazénoch, hrajú kriket, alebo robia jednoduché domáce práce.

Na stole nechýba morka, šunka, bravčovina, koláč plnený mletým mäso a dezertom je slivkový puding.

Naprieč celým svetom spája rozdielne kúty Zeme na Vianoce v čase pokoji a radosti spoločná hodnota blízkosti, stretnutí rodiny a známych.

Naša ponuka vianočných pozdravov